hidrogén-peroxid
Fogfehérítő hatóanyag
Kategória: Egészségtudományok
Eddig összesen 1 javaslat érkezett erre a szóra, és 21 hozzászólás. Ha arra érdemes, oszd meg másokkal!
- • fakítósav
Tetszik?Igen/Nem/Jelentem (2 igen, 2 nem)
- • Fakítósavval hajat, ruhát is lehet fehéríteni.
#7L9ngei
"...de én most élek ugy KÖNYÖRGÖM alássan szegény világtalannak sokszor behunytam a szememet és ugy mentem az uccán, hogy vajjon tudok-e behunyt szemmel irányt tartani rossz álmok gyötörtek" (József Attila: Szabad-ötletek jegyzéke két ülésben) Itt van, vigye az indexét Atkári, vagy hogy hívják magát. Menjen, ez most sajnos egyes. A pótvizsgára meg készüljön fel kicsit jobban.
#8Bonifác
Tök mindegy, vihar egy pohár vízben. Inkább az az érdekes, miért kell hülyeségekkel teleírni a kommentfelületet. Ha meg már másolunk, mert saját kútfőből nem megy, legalább az eredeti anyag, ahonnan másolunk, belső hivatkozásait törölni kéne. Azokat, amelyek olyan helyekre mutatnak, melyeket nem másoltunk ide, a szómagyarítóra át. Ez lenne a lényeg
#9L9ngei
Nádasdy Ádám (www.korrektor.blog.hu): "...könyörög igét mindenki iktelenül ragozza, én is (tehát Én minden reggel könyörgök neki – senki se mondja azt, hogy Én minden reggel könyörgöm neki), amikor e szó valóban ige. A „Könyörgöm!” azonban leszakadt ennek az igének a ragozásáról és önálló kifejezés lett (szakszóval: megszilárdult ragos alakulat), mely már független az ige ragozásától. Olyasféleképp, mint ahogyan a „lásd...” kifejezést olyannak is mondjuk, akit nem tegezünk, hiába elvileg tegezőformájú benne az ige, vagyis például „Kérjük, ellenőrizze adatainak helyességét (lásd a túloldalon).” – és nem „lássa a túloldalon”. Grétsy László (www.anyanyelvapolo.hu): "Némelyik ikes igénk legfeljebb a kijelentő módú egyes szám első személyben őrzi még érezhető módon az „m” igeragot: „eszem”, „iszom”, „alszom” és így tovább. De a keveredés itt is jelen van, mivelhogy az ikes „m” rag iktelen igékben is mindennapos már, például „edzem”, „könyörgöm”. Kimondhatjuk, hogy manapság az ikes igéket is inkább iktelenül ragozzuk, noha – és épp ez a legérdekesebb a dologban – sokkal több igénk végződik „-ik”-kel, mint egy vagy másfél évszázaddal ezelőtt. Ha fellapozzuk valamelyik régi helyesírási szabályzatunk szójegyzékét, meglepve látjuk, hogy a ma ikesnek látszó igék közül jó néhány akkor még nem volt ikes."
#10A t k á r i
Attól, hogy sokan áthágják, a szabály még szabály marad. Mindazonáltal, ami a könyörgök hibás (könyörgöm) használatát illeti, ez nem is új fejlemény nyelvünkben. Már 1864-ből is van rá péda: https://books.google.hu/books?id=OPcAAAAAYAAJ&pg=PA162&lpg=PA162&dq=magyar+tudom%C3%A1nyos+akad%C3%A9mia+k%C3%B6ny%C3%B6rg%C3%B6k+k%C3%B6ny%C3%B6rg%C3%B6m&source=bl&ots=ScS8I70Jl_&sig=ACfU3U0wLBu-dLWVuUWjwgTqVKu2tYIucQ&hl=hu&sa=X&ved=2ahUKEwixmPTK9ZCBAxUTi_0HHWogBjY4ChDoAXoECAMQAw#v=onepage&q=magyar%20tudom%C3%A1nyos%20akad%C3%A9mia%20k%C3%B6ny%C3%B6rg%C3%B6k%20k%C3%B6ny%C3%B6rg%C3%B6m&f=false
#12L9ngei
És mindenkinek, aki úgymond áthágja ( Wass Albert, Ady Endre, József Attila és sokan mások) az a mondás, hogy "legelőször talán a magyar nyelvet kellene rendesen megtanulni, majd csak azután próbálkozni" pl. a versírással? Atkári, Atkári... ha legalább most hallgattál volna, bölcs maradtál volna.
#14Aṭkári
Ne velem vitatkozz! Az én véleményem e területen n-edleges. Jelenleg a MTA Nyelvtudományi Intézete egyetlenegy alakot ad meg: könyörgök. Még nem is vagylagosan (könyörgök/könyörgöm). Őket győzd meg – ha egyáltalán érdekel valamelyest a véleményük –, hogy rosszul tudják. Ennél többet nem tudok mondani. http://corpus.nytud.hu/cgi-bin/e-szokincs/alaktan?lemma=k%F6ny%F6r%F6g
#15L9ngei
Nem egy vakkal magyaráztatjuk el, milyen szín a rózsaszín. "Vita" helyett tehát: Tamási Áron, Ady Endre, József Attila, Faludy György, Wass Albert, Nádasdy Ádám, Minya Károly, Grétsy László vs. valami Atkári (vagy A ṭ k á r i? Mindegy is...) nevű valaki az ide másolt, egyébként mindenki által jól ismert és senki által nem vitatott tartalmú ragozási tábláztával... Nem Atkárinak szól, vagy hívják akárhogy is, mert lóval nem imádkozunk: Tessék választani!
#17L9ngei
Ajjaj..., ugyanannak a dolognak a folytonos ismételgetése mentális zavarokra utaló jel lehet. Vagy csak egyszerűen a homo unius libri jelenség? Mindegy is. Mondottam: lóval nem imádkozunk. Hozzáteszem: vitába krakélerrel nem, kizárólag jószándékú és lelkileg szobatiszta partnerrel bocsátkozunk. Kivált ha a krakéler még csak nem is a legélesebb kés a fiókban. De szért köszönöm Grétsy László, Nádasdy Ádám és Minya Károly urak nevéven is a "szíves" szakmai iránymutatást. Tanulni sohasem késő. Még nekik sem. Főleg a egy ilyen megfellebbezhezetlen szaktekintélytől. (Lásd fent idézett ide vágó véleményük, illetőleg a homoszexuális címszó alatt.) Kérésem: nem várok választ. Ugyanazon ragozási tábla sokadszorra történő megküldését az ismert együgyű kísérőszöveggel érdeklődés hiányában ugyancsak kérem mellőzni. Köszönöm előre.
#18A ṭ k á r i
„Ismétlés a tudás anyja.” Remélhető, hogy előbb-utóbb, a MTA Nyelvtudományi Intézet táblázatának ismételt áttekintése után, végül csak rögzül a tény, hogy melyik is pontosan az egyetlen helyes alak. Vagy ez pusztán hiú remény volna...? Ugyanúgy melegen tudom ajánlani a témát illetően a következő szakvéleményt is: https://e-nyelv.hu/2016-06-30/konyorgok-3/
#20Pásztor István
A könyörgök alak a helyes, ez nem is kérdés. (Ennek használatára is hozható irodalmi példa számos, Petőfi, Vörösmarty, Madách, Juhász Gyula stb. verseiből. ) Noha sokan a helytelen változatot használják. Ám még ha ezen jelenséggel, illetve az "elkövetőkkel" szemben, akik könyörgömöt mondanak, azt javasolják az idézett tekintélyes nyelvészek, hogy régóta létező bevett forma, különböző okoknál fogva ugyan, de legyünk toleránsak, igencsak furcsállaná mindenki, ha mondjuk egy úszóversenyen a futam előtt az egyik úszó azt mondaná a másik úszónak, tanulj meg előbb úszni komám, utána gyere csak a rajtkő közelébe... Ez azért valószínűleg sok úszó körében kiverné a biztosítékot. Nem ok nélkül.
#1Ország Balázs
2023-08-29 08:42:43
Ezt a fogfehérítőt hajszőkítésre is használják. A Wikipédia ezt írja róla:"Erős oxidáló hatása miatt fertőtlenítőszer és színtelenítőszer, használják például hajszőkítésre, fogfehérítésre. Mivel oxidáció során csak „környezetbarát” termékek keletkeznek, a modern vegyiparban egyre elterjedtebben használják más, környezetvédelmi szempontból károsabb oxidálószerek kiváltására. Felhasználás: színtelenítő- és fehérítőszer, számos tisztítószer tartalmazza származékait Felhasználás: klórmentes fertőtlenítőkben laboratóriumban oxidálószerként kőolajszármazékok[19] [20][21] kéntelenítésénél oxidálószerként vegyiparban környezetbarát technológiákban oxidálószerként[22][23] szennyvizek ártalmatlanítására az orvosi és gyógyszerészi gyakorlatban antiszeptikumként, dezinficiáló- és szagtalanító gyógyszerként alkalmazzák[24][25]. a vízmentes hidrogén-peroxidot lökhajtásos (sugárhajtású) repülőgépek, rakéták[26] üzemanyagaként használják. hajfestékekhez Amúgy a szó nekem nagyon tetszik, csak szeretném, hogy a hiányos definíció ne vigyen félre senkit.